Ciasto cytrynowiec

5/5 (6 ocen)
Jeśli lubisz orzeźwiające, lekkie ciasta to ten cytrynowiec skradnie Twoje serce! Zachwyca swoją lekkością, puszystością i cudownym aromatem. U mnie znika w kilka chwil, ponieważ naprawdę trudno poprzestać na jednym kawałku!

Ilość porcji

14-16

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

120 min + 40 min pieczenia

ciasto cytrynowiec

Opis przepisu

Ciasto cytrynowiec to intensywnie cytrynowy wypiek. Składa się z jasnego biszkoptu, budyniu cytrynowego, pianki cytrynowej oraz lukru cytrynowego. Całość wychodzi słodka, ale jednak z lekko kwaśnym od cytryn twistem. To ciacho jest orzeźwiające i rozpływające w ustach. Świetnie się kroi na talerzyki. Koniecznie je wypróbuj!

Przepis na: Ciasto cytrynowiec

Składniki:

Biszkopt:

  • 4 jajka
  • 120 g cukru
  • 130 g mąki pszennej tortowej
  • 40 g skrobi ziemniaczanej

Poncz do biszkoptu:

  • 90 ml zimnej wody
  • 30 ml soku wyciśniętego z cytryny
  • 15 g cukru pudru

Cytrynowy budyń:

  • 2 budynie śmietankowe (łącznie 80 g, bez cukru)
  • 450 ml wody
  • 190 g cukru 
  • 120 ml soku z cytryny (2 duże cytryny)
  • 200 g miękkiego masła 

Cytrynowa pianka:

  • 1 galaretka cytrynowa
  • 250 ml wrzątku 
  • 500 ml śmietanki kremówki 36 % 
  • 40 g cukru pudru

Dodatkowo:

  • 120 g jasnych herbatników maślanych
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki wody
  • 160 g cukru pudru
Wyślij emailem

Jak zrobić ciasto cytrynowiec?


Krok 1

przygotowanie biszkopta na ciasto cytrynowiec

Ciasto cytrynowiec można wykonać w jeden dzień lub pracę rozdzielić sobie na dwa dni – pierwszego upiec biszkopt, rozpocząć budyń cytrynowy, a następnego dnia złożyć w całość i odstawić do schłodzenia na minimum 5 godzin.

Zaczynamy od upieczenia jasnego biszkoptu.

Biszkopt z całych jajek:

W misce miksujemy całe jajka (4 sztuki) ze szczyptą soli. Po około minucie miksowania na wysokich obrotach miksera wsypujemy stopniowo cukier (120 g) i miksujemy przez około 10 minut aż powstanie jasna, puszysta masa jajeczna.

Wsypujemy przesianą mąkę (130 g) oraz skrobię (40 g). Mieszamy delikatnie za pomocą trzepaczki, jedynie do połączenia się składników.  


Krok 2

biszkopt na ciasto cytrynowiec

Foremkę (u mnie kwadratowa o wymiarach 26 x 26 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Pieczemy przez 40 minut w temperaturze 175 stopnie (grzanie góra-dół, bez termoobiegu). Od razu wyciągamy z piekarnika i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Po tym czasie górną część biszkoptu “górkę” ścięłam za pomocą noża jak do chleba, aby powstał idealnie równy blat biszkoptu.

Poncz do biszkoptu:

W kubku mieszamy wodę (90 ml) z wyciśniętym sokiem z cytryny (30 ml) oraz cukrem pudrem (15 g). Ponczujemy równomiernie biszkopt i odstawiamy go na czas wykonywania budyniu.  


Krok 3

przygotowanie budyniu cytrynowego

Cytrynowy budyń:

W kubku mieszamy wodę (150 ml) z budyniem śmietankowym (80 g).

W garnku gotujemy na małym lub średnim ogniu wodę (300 ml) z sokiem z wyciśniętej cytryny (120 ml) oraz cukrem (190 g). Doprowadzamy do wrzenia i mieszamy do momentu rozpuszczenia się cukru. Wtedy wlewamy zawartość kubka z budyniem. Gotujemy cały czas na małym lub średnim ogniu, mieszamy do momentu powstania gęstego budyniu. To powinno zająć około 1-2 minuty.

Budyń cytrynowy odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Wierzch można przykryć folią spożywczą. Gdy ostygnie to wkładamy go na 30 minut do lodówki.


Krok 4

utarte masło z budyniem cytrynowym

Miękkie masło (200 g) miksujemy na jasny puch.

Dodajemy stopniowo po czubatej łyżce cytrynowego budyniu.


Krok 5

krem cytrynowo-budyniowy

Miksujemy przez chwilkę do powstania gęstego, jednolitego kremu.


Krok 6

warstwa kremu cytrynowo-budyniowego

Na blat biszkoptu nakładamy gęsty krem. Równomiernie rozsmarowujemy. Wkładamy do lodówki na godzinę.


Krok 7

przygotowanie cytrynowej pianki

Cytrynowa pianka:

Galaretkę cytrynową rozpuszczamy we wrzątku (250 ml). Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Gdy będzie lekko już tężejąca to zaczynamy ubijać dobrze schłodzoną śmietankę (500 ml) z cukrem pudrem (40 g). Po chwili śmietanka powinna zacząć gęstnięć. Zacznie się robić dość sztywna i wtedy wlewamy tężejącą galaretkę.


Krok 8

cytrynowa pianka

Miksujemy dosłownie przez chwilę do powstania jednolitej pianki. Gdyby była bardzo rzadka to wkładamy ją do lodówki na około 20 minut.


Krok 9

układanie herbatników na piance cytrynowej

Na budyń cytrynowy nakładamy piankę cytrynową. Ciasto wkładamy do lodówki na godzinę.

Jak pianka będzie na tyle stabilna i sztywna to nakładamy na nią warstwę herbatników (ja użyłam około 16 sztuk).


Krok 10

warstwa herbatników

Lukier cytrynowy:

W miseczce mieszamy cukier puder (160 g) z sokiem z cytryny (2 łyżki) i wodą (2 łyżki). Powinien powstać jednolity lukier. Nie może być zbyt rzadki, bo tylko spłynie po bokach i nie utrzyma się na herbatnikach.

 


Krok 11

dodanie lukru na warstwę herbatników

Wierzch herbatników smarujemy lukrem cytrynowym.

Ciasto cytrynowiec wkładamy do lodówki na około 5 godzin, chociaż ja polecam zostawić na całą noc.

Zachęcam także do wypróbowania nieco podobnej wersji tego cytrynowego ciasta – cytrynowiec bez pieczenia.

Szukasz innych mocno cytrynowych wypieków? W takim razie polecam odwiedzić mój przepis na muffinki cytrynowe, wilgotne ciasto cytrynowe oraz popękane ciasteczka cytrynowe.  


Ciasto cytrynowiec przepis

ciasto cytrynowiec na biszkopcie

ciasto cytrynowe z masą cytrynową

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ciasto cytrynowiec przepis

Jeśli szukasz inspiracji na coś słodkiego, lekkiego i pełnego orzeźwiającego smaku, koniecznie wypróbuj ciasto cytrynowiec! To właśnie ten deser, który jest idealny na każdą okazję, zaczynając od świąt Wielkanocnych czy Bożonarodzeniowych, przez imprezy rodzinne, a kończąc na popołudniowej kawce. Mój sprawdzony przepis na ciasto cytrynowiec pozwoli Ci uzyskać idealną równowagą pomiędzy słodyczą a subtelną kwaskowatością cytryny. Jestem przekonana, że to ciasto cytrynowe z masą cytrynową szybko stanie się jednym z Twoich ulubionych deserów, szczególnie że jego przygotowanie nie wymaga wielkich umiejętności cukierniczych, chociaż nie ukrywam, że musisz się uzbroić w cierpliwość, ponieważ ani upieczenie biszkopta, ani stężenia galaretki nie można przyśpieszyć. Jeśli lubisz cytrynowe wypieki, ale masz ochotę na szybszą wersję, koniecznie sprawdź także mój inny sprawdzony przepis na ciasto cytrynowe, lub ciasto cytrynowiec bez pieczenia. Polecam wypróbować każdą wersję i wybrać swoją ulubioną.

Ciasto cytrynowiec na biszkopcie

Ciasto cytrynowiec na biszkopcie to prawdziwy hit, który zawsze robi furorę na rodzinnych imprezach czy domowych przyjęciach. Lekki, puszysty biszkopt w połączeniu z aksamitnym, kremowym wypełnieniem o intensywnie cytrynowym smaku to coś, czemu naprawdę trudno się oprzeć. Przepis na cytrynowiec na biszkopcie nie jest skomplikowany, dlatego nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pieczeniem, ten deser wyjdzie Ci idealnie. Delikatna kwaskowatość kremu świetnie balansuje słodkość biszkoptu, tworząc połączenie, do którego chce się wracać i naprawdę ciężko mu się oprzeć. Jest to deser, który prezentuje się efektownie i pięknie wygląda na stole, zwłaszcza jeśli dodatkowo udekorujesz go plastrami cytryny lub odrobiną mięty. Zachęcam Cię, by wypróbować ten wyjątkowy placek cytrynowiec – jestem pewna, że pokochasz go od pierwszego kęsa, a goście będą prosić o dokładkę!